poniedziałek, 25 marca 2013

31-sze urodziny Pudokkhan!

(c) Stavropol Stud

Przyjemne wieści nadeszły ze Stawropolskiego Konzawoda - Pudokkhan, najstarsza klacz achał-tekińska w stadninie skończyła dzisiaj 31 lat! 

Jubilatka urodziła się w 25 marca 1982 roku, w Dagestańskim KZ, z połączenia wybitnych rodziców - Arslana, syna Gelishikli i Parizy, córki Sere. Jest półsiostrą znakomitych klaczy hodowlanych - Pampy (po Glazok) i Pinegi (po Gaidamak), a z jej linii żeńskiej (rodzina Pel) pochodzi wiele znakomitych koni. Ze strony ojca Pudokkhan jest spokrewniona z wybitnymi reproduktorami: Dashtem (Arslan - Dortbaital) i Orlanem (Arslan - Oktava).

(c) Stavropol Stud

Pudokkhan biegała na torze dwu- i trzylatką, zaliczając 11 startów, z czego raz wygrała. Karierę hodowlaną rozpoczęła w 1986 roku, kiedy pokryto ją Munirem. Z tego połączenia, w 1987 roku urodziła się ciemno-jelenia Parfia, którą wykorzystano w nieistniejącej już stadninie Akhalt-Service, gdzie dała 5 źrebiąt, w tym uznanego ogiera. 

Rok później dała Pakhtę maści cremello (po Akhmed), długoletnią i cenną matkę w SKZ, która odznaczyła się bardzo dobrym potomstwem. 

Pahkta, (c) Stavropol Stud

Następne lata to: Pirim (po Rokot), Podvig (po Dornazarbek), Panagiya (po Galkan), Pogonya (po Galkan), Progress (po Gaisan), Patma (po Gaigysyz), aż do roku 1998, kiedy to w wyniku krycia Polotem, urodził się fenomenalny na torze, ringu pokazowym, a później w hodowli - Piastr maści cremello, czołowy w SKZ. 

Piastr, (c) Vikarus

Temat jego potomstwa nadaje się na osobny wpis, ale należy wspomnieć, że źrebięta po nim należą do najwyżej światowej ligi.

W 1999 roku Pudokkhan dała kolejnego ogierka o imieniu Palekh (po Khutor), w 2000 - klaczkę Pelen (po Mangyt), wspaniałą matkę hodowlaną w macierzystej stadninie. 

Pelen, (c) N. Tarasova

W latach 2001-2004 przyszły na świat ostatnie źrebięta wybitnej córki Arslana, z których osiągnięciami pokazowymi i hodowalnymi wyróżnił się Khanbegler, urodzony w 2001 roku, po Murgabie, który podobnie jak Piastr jest jednym z ogierów czołowych w Stawropolskiej stadninie.

 Khanbegler, (c) FOTART

Dzięki swoim osiągnięciom Pudokkhan jest jedną z najbardziej znanych i cenionych klaczy achał-tekińskich naszych czasów i życzę jej zdrowia oraz kondycji jeszcze na długie lata!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza