niedziela, 6 sierpnia 2023

Oaks 2023. Porażka faworytek.

W tegorocznej najważniejszej gonitwie sezonu dla trzyletnich achał-tekińskich klaczy, wzięło udział siedem z dziewięciu pozostających w treningu wyścigowym reprezentantek rocznika 2020. Trzyletnie przedstawicielki płci pięknej to z reguły najmniej liczna grupa przebywająca na torze. Większość z nich kończy kariery po pierwszym sezonie i trafia do hodowli, by cieszyć swych właścicieli cennym przychówkiem.

Jak zawsze przed ważnymi wyścigami, zastanawiam się nad zgłoszonymi końmi, szansami, faworytami do zwycięstwa. Tak było i w przypadku tegorocznego Oaks. Jak wspomniałam, do gonitwy zapisano siedem klaczy. Patrząc na dorobek pretendentek do tytułu Oaksistki 2023, prezentuje się on raczej skromnie. Alpaka Ser i Lakosta, które zajęły dwie ostatnie lokaty miały przed tą gonitwą tylko dwa starty na koncie, ta pierwsza dodatkowo zaczęła biegać zaledwie w tym roku. Statystyki były zdecydowanie po stronie wychowanki stadniny im. Naiba Idrisa - perłowej Alii Sofii Naib, która wyszła do startu sześć razy, w dwóch sezonach zdobywając cztery pierwsze lokaty, jedną drugą i dwie trzecie i dzięki temu byłam przekonana, że klacz nie da szans rywalkom. Dobrze radziła sobie dotychczas również stajenna koleżanka wyżej wymienionej - tej samej maści alabastrowa Akhbazanka Naib, zdobywczyni dwóch pierwszych miejsc, jednego trzeciego i jednego czwartego. Ją, oczyma wyobraźni widziałam na drugim miejscu. Moje podium zamykała stawropolska Ragiba, która pobiegła w czterech gonitwach, plasując się w nich raz na pierwszym miejscu i trzykrotnie na drugim. 

Wyścigi są jednak nieprzewidywalne i dzięki temu przepiękne, zatem moje (i pewnie nie tylko moje) przewidywania w ogromnym stopniu się nie potwierdziły. Jako pierwsza celownik przecięła Khatima urodzona w stajni braci Djaparov, a należąca obecnie do M. Amirova. Klacz prezentowała się przez dwa sezony nienagannie, ale do tej pory nigdy nie udało się jej wygrać, a najwyżej - dwukrotnie druga - była w Nagrodzie dla debiutantek i Nagrodzie na cześć kl. Khava - Oaksistki 2022. Co ciekawe Khatima jest jej pełną siostrą, co jest ogromnym sukcesem i wyróżnieniem dla hodowcy, a także potwierdza ogromną wartość rodowodu córek Zhemchuga i Khaymi. Porównując jednak ten wyścig do innych rozegranych na przestrzeni ostatnich pięciu lat, tegoroczna rywalizacja wypada dość słabo. Khatima pobiegła aż o siedem sekund gorzej niż zwyciężczyni z roku 2020, pięć sekund słabiej niż wygrywająca w 2019 Yalkamysh i dwie sekundy słabiej niż Regaliya, która wygrała w 2021. Inną ciekawostką jest z kolei to, że Khatima była lepsza o około dwie sekundy od swojej siostry Khavy z poprzedniego sezonu. Daje to pewne pole do refleksji czy rzeczywiście w rasie achał-tekińskiej następuje jakikolwiek progres w dzielności, a może rasie tego typu testy nie są potrzebne w aż tak rygorystycznym zakresie?

OAKS (I gr.)
trzyletnie klacze achał-tekińskie
dystans: 2400 m / suma nagród: brak informacji

1. (1) kl. KHATIMA 2020 (Zhemchug - Khaymi), hod. i wł. Djaparov Studfarm / 3:15.7
2. (5) kl. RAGIBA 2020 (Gudar - Ritsa), hod. i wł. Stavropol Studfarm / 3:16.2
3. (3) 
kl. ALYA SOFIYA NAIB 2020 (Diger Dag - Kolkhida Naib), hod. i wł. Naib Idris Studfarm / 3:21.9
4. (4) 
kl. AKHBAZANKA NAIB 2020 (Ganimed Naib - Arkhaika Naib), hod. i wł. Naib Idris Studfarm / 3:25.9
5. (7) 
kl. PALOMGARA NAIB 2020 (Garayusup - Paloma Dag), hod. i wł. Naib Idris Studfarm / 3:26.3
6. (6) 
kl. LAKOSTA 2020 (Kaspiy - Lyatsa Egit), hod. i wł. A. Aliyeva / 3:26.4
7. (2) 
kl. ALPAKA SER 2020 (Patron - Alarma Nemo), hod. i wł. V.I. Sirotenko / 3:30.1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz