niedziela, 11 listopada 2012

Nowe konie achał-tekińskie w Europie!

Europejskie pogłowie koni achał-tekińskich właśnie powiększyło się o dwie klacze hodowlane. Europejskie, a konkretnie czeskie - trafiły tam doświadczone matki stadne z estońskiej stadniny "Akhal-Teke Est" - Bibigiz i Regina. Nową właścicielką jest pani Edita Slukova, która prowadzi własną hodowlę "Farma Achalteke".

Obie klacze urodziły się w Stawropolskim Konnym Zawodzie: Bibigiz w 1995 roku, po Gaisanie (z linii Gelishikli) i od Bazilik (fenomenalny rodowód - Sere na córkę Gelishikli), a Regina w 1993 roku, po Gaidamaku (linia Gundogara, syna Gelishikli) i od Rakety (po Akhmed).

Bibigiz w Estonii (2009 r.)

Bibigiz w macierzystej stadninie zostawiła dwójkę źrebiąt (po Mangycie i po Piastrze), a w Estonii, gdzie przyjechała w 2005 roku - czwórkę, z czego ogier Myrat (po Murgab) jest ogierem czołowym, a Belentgyz (po Kuvvatli) została wcielona do stada matek. Do Czech Bibigiz wyjechała źrebna Serdarjanem (Serasker - Firiuda).

Regina w Estonii (2010 r.)

Regina nie została wykorzystana w hodowli w Stawropolu, sprzedano ją do stadniny Veles, gdzie urodziła cztery źrebięta (najlepszy z nich Real [po Ashug] jest uznanym do hodowli ogierem). Do Estonii przybyła w 2010 roku źrebna Gornostayem, ale urodzona w wyniku tego kojarzenia klaczka padła wkrótce po urodzeniu. W Estonii została pokryta tylko raz Myratem, dając w tym roku ogierka o imieniu Muar, po czym została sprzedana do Czech.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz