Strony

sobota, 13 maja 2023

Stawka dwulatków Stawropolskiego Konnego Zawoda na sezon wyścigowy 2023!

Sezon wyścigowy w Piatigorsku ruszył z kopyta pod koniec kwietnia i już jutro odbędą się gonitwy w ramach trzeciego tygodnia zmagań na tym właśnie torze. Pierwsze dwie niedziele poświęcone były starszym koniom - od rocznika 2020 w górę, a debiutanci z uwagi na swój młody wiek zostali rozpisani ze startami na połowę maja. 

Tedjenli ur. 2021 (Muradbek - Daliya po Shakhid),
fot. N. Tarasova

Podobnie jak pojawiające się z początkiem roku nowe źrebięta, tak samo ekscytujący jest dla mnie moment, gdy na bieżnię wchodzą konie oczekujące na swoją pierwszą sportową rywalizację. Zaczyna się pokaz siły poszczególnych hodowli, można w końcu zobaczyć jak rozwinęły się konie oglądane jako maluchy przy matkach, lub niepokazywane wcześniej nigdzie oraz jaka koncepcja hodowlana przyświecała hodowcom i na jaki materiał genetyczny stawiają w nowym sezonie. 

Raduga ur. 2021 (Melebaidak - Renta po Gazanch),
fot. z archiwum A. Klimuka

Stadnina stawropolska prowadzona przez Alexandra Klimuka jest moją ulubioną i uważam ją za najlepszą. Z tego powodu ze szczególną uwagą obserwuję poczynania wychowanków tego wybitnego hodowcy. Na sezon 2023 zgłosił on stawkę sześciu przedstawicieli z rocznika 2021 - cztery ogierki i dwie klaczki. Dominuje linia męska Gelishikli oraz potomkowie Melebaidaka i jego syna Melebatyra. Hodowca dał też szansę córce derbisty Muradbeka, pochodzącego z rodu Ela.

Mabruk ur. 2021 (Melebaidak - Persefona po Piastr),
fot. z archiwum A. Klimuka

Melebaidak ur. 2002 (Dasht - Malva po Garem) jest obecnie jednym z najbardziej utytułowanych pod kątem wyścigowym reproduktorów w stadninie. Ten 21-letni ogier ścigał się przez siedem sezonów (!) na torach w Piatigorsku, Krasnodarze, Moskwie i Rostowie nad Donem i wziął udział w aż 42 gonitwach. Zwyciężył 19 razy, cztery razy zajął drugie miejsce, pięć razy był trzeci i dwa razy czwarty. W swojej karierze hodowlanej ma zarejestrowanych blisko 70 potomków, jednak najbardziej wyróżnił się jego jeden syn, który już został jego godnym następcą. 

Orazmurad ur. 2021 (Melebatyr - Olshanka po Piastr),
fot. z archiwum A. Klimuka

Mowa o Melebatyrze ur. w 2015 roku, synu doskonałej Magriby (po Gench), który bardzo przypomina swojego słynnego dziadka. To połączenie zaowocowało solidnymi wynikami na torze. Ogier startował przez trzy sezony, odnosząc największe sukcesy jako dwu- i trzylatek. Swój debiutancki sezon zakończył z czterema wygranymi i jednym trzecim miejscem w najważniejszych gonitwach dla dwulatków. W wieku trzech lat nie miał żadnej konkurencji, wygrywał wszystko, łącznie z Derby w Piatigorsku i Krasnodarze.

Parol ur. 2021 (Melebatyr - Pallada po Piastr),
fot. z archiwum A. Klimuka

Rocznik 2021 jest jego premierowym w kontekście kariery hodowlanej. Jestem bardzo ciekawa czy któreś z jego dzieci powtórzy tak spektakularne sukcesy. Biorąc pod uwagę żeńską stronę rodowodów debiutantów, istnieje duża szansa na wyraźne zaznaczenie swojej obecności w tym sezonie. Na partnerki dla Melebatyra, Alexandr Klimuk wybrał bowiem takie doskonale znane z wyścigowej bieżni klacze jak Pallada czy Redjeli, córki legendarnego Piastra. Walczyć o wygrane będzie także półrodzeństwo Melebatyra - dwójka potomstwa Melebaidaka od córek Piastra i Gazancha wejdzie do maszyny startowej już jutro.

Rumb ur. 2021 (Melebatyr - Redjeli po Piastr),
fot. z archiwum A. Klimuka

W tym samym roku co Melebatyr, rozpoczął swoją działalność jako reproduktor, o rok od niego starszy Muradbek ur. 2014 (Melebirgut - Persiyanka po Yazaidym). Ogier również spędził na torze trzy sezony, wychodząc do startu 22 razy, wygrywając 11 z nich i zajmując 11 płatnych miejsc. Zwyciężył w piatigorskim Derby i najbardziej prestiżowej gonitwie dla koni achał-tekińskich - Nagrodzie "Ruskiy Argamak". Na torze zostanie sprawdzona jego córka, siwa Tedjenli od kl. Daliya (po Shakhid). Ten mariaż również zwiastuje sukces, ponieważ rodowód klaczki jest wybitnie "biegający". Matka startowała w Piatigorsku przez dwa sezony, dwa razy wygrywając i sześć razy zajmując płatne lokaty. Zwyciężyła i plasowała się w czołówce w takich klasykach jak: Nagroda Gul, Nagroda Pazilli, Nagroda Oktavy, Nagroda Pel, Nagroda Parizy czy Oaks.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz