Strony

wtorek, 29 października 2013

FotoTeke(a), czyli zdjęcie dnia

A czemu by nie? Mam tyle zapierających dech w piersiach zdjęć mojej ulubionej rasy, że aż szkoda chować je w zakamarkach komputera. Przed Państwem Polnoch w obiektywie Artura Baboeva. Klacz hodowlana w stadninie im. Naib Idrisa. Jedna z najlepszych córek Karara. Prawdziwa dama. Do bólu typowa i wyrazista.

Polnoch 2003 (Karar - Pikirli), hod. Stavropol Studfarm
fot. A. Baboev

sobota, 26 października 2013

In memoriam. Mergen 1990-2013

1242 MERGEN
1990 - 2013
o: Meidanli (Sere - Magnoliya)
m: Grenada (Ararat - Guldjan)
hod. Lugovskoy Studfarm

Złoto-gniady Mergen, przedstawiciel linii Sere, urodził się 28 lutego 1990 roku w Kazachstanie, w Ługowskim Konnym Zawodzie, kolebce wielu wspaniałych sportowych koni achał-tekińskich i dziedzictwie słynnej stadniny Dżambulskiej, skąd pochodził znany wszystkim olimpijczyk Absent.

W swojej ojczyźnie Mergen nie ma zarejestrowanych potomków. W hodowli został użyty po sprzedaży do Europy, a konkretnie we Francji, gdzie krył w latach 2002-2004 i zostawił po sobie 7 źrebiąt (a także jedno w Szwajcarii). Wiosną 2004 roku ogiera kupiła Allegra Steck, właścicielka hodowli Central Asian Equines i użyła go na swoich klaczach, a także udostepniła amerykańskim hodowcom. Do roku 2013, po Mergenie przyszło na świat w USA 7 źrebiąt i pewnie byłoby ich więcej, gdyby nie to, że wiek dał o sobie znać i ogier pogalopował na wiecznie zielone pastwiska.

Oprócz wykorzystania hodowli, Mergen był pokazywany w sporcie, ukazując swoje wszechstronne walory jak koń rajdowy, skokowy i ujeżdżeniowy.

środa, 16 października 2013

Sezon wyścigowy 2013 w liczbach - podsumowanie.

Sezon 2013 w Piatigorsku przeszedł do historii i na kolejne emocje pozostaje czekać do wiosny. Po trudach ścigania się konie łapią drugi oddech przez okres roztrenowania, a nowa stawka młodzieży z rocznika 2012 idzie w trening. Mimo że konie achał-tekińskie wcześnie dojrzewają, to jednak za każdym razem ciężko mi na sercu, gdy widzę 1,5 roczne, jeszcze nie do końca zdające sobie sprawę z sytuacji młodziaki z pierwszym wędzidłem i wyścigowym siodłem na grzbiecie.

Persefona 2012 (Piastr - Partlama), hod. Stavropol Studfarm,
w drodze na jeden z pierwszych treningów 
© A. Avramenko

Tor w Piatigorsku jest miejscem, gdzie rozgrywa się najwięcej gonitw dla koni achał-tekińskich i ścigają się one regularnie przez cały sezon. Oprócz tego, argamaki można spotkać również w Krasnodarze (niektóre startują i tu, i tu - jak np. siwy Dozor, który w Krasnodarze wygrał Nagrodę Otwarcia i był trzeci w tamtejszym Derby). Na hipodromie krasnodarskim tych gonitw jest mniej, są jednak lepiej opłacane niż w Piatigorsku. W porównaniu do toru moskiewskiego (gdzie biegają głównie konie pełnej krwi angielskiej), który może się poszczycić największą, łączną sumą nagród przeznaczoną na dany sezon - w roku 2013 było to ponad 41 milionów rubli - hipodrom w Piatigorsku wypada dość blado. Tutaj w najważniejszej gonitwie sezonu, czyli Derby, zwycięzca mógł zgarnąć zaledwie 60000 rubli (w dodatku 25000 rubli z tej sumy zafundował Konno-Sportivnyi Klub "Uspenskiy"). Jaki jest przelicznik na PLN każdy wie. A jak nie wie, może łatwo sprawdzić.

Ritmika 2011 (Piastr - Rosinka), hod. Stavropol Studfarm, wł. KSK Uspenskiy,
druga pod względem sumy wygranych wśród dwulatków w sezonie 2013
© Artur Baboev

Sezon 2013 to 20 dni wyścigowych, podczas których odbyło się 55 gonitw dla koni achał-tekińskich, w których łącznie wzięło udział 92 uczestników. Do zgarnięcia było w sumie 1051000 rubli. Podział wygranych w poszczególnych kategoriach wiekowych przedstawia się następująco.

Wśród koni czteroletnich i starszych, po raz kolejny wielką klasę pokazał weteran Patron. Sześcioletni kary ogier wyhodowany przez stadninę Privolnoe i posiadający wybitnie wyścigowy rodowód startował 5 razy, z czego cztery razy wygrał (Porównawcza, AATK, federacji Rosyjskiej, Yulduza) i raz był trzeci (Wstępna). "Wybiegał" sobie sumę 79750 rubli.

Patron 2007 (Paradoks - Triada), hod. Privolnoe Studfarm, wł. V.I. Sirotenko

Za nim uplasował się rok młodszy, ale również będący doskonale znaną postacią wyścigowego świata, stawropolskiej hodowli Zhemchug. Jeleniej maści ogier deptał po piętach swemu rywalowi za każdym razem zajmując drugie miejsce w wyścigach, w których obaj brali udział z wyjątkiem Nagrody Wstępnej, gdzie Patron przybiegł na trzecim miejscu. Za pięć drugich miejsc w pięciu startach (Porównawcza, AATK, Federacjo Rosyjskiej, Yulduza, Wstępna), Zhemchug "zarobił" 42500 rubli.

Zhemchug 2008 (Piastr - Merver), hod. Stavropol Studfarm, wł. R.A. Radjabov
© A. Avramenko

Trzecia pozycja w rankingu należy do czteroletniego Rapida. Raz był drugi (Nagroda ku chwale weteranów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej), dwa razy trzeci (AATK, Federacji Rosyjskiej) i raz czwarty (Porównawcza), co pozwoliło mu wygrać sumę 22400 rubli. Rapid wystartował także raz w Krasnodarze, zajmując drugie miejsce w Nagrodzie Wstępnej.

Rapid (Paradoks - Rapsodiya), hod. Stavropol Studfarm, wł. KSK Uspenskiy - 
na treningu z og. Aman Klych
© A. Avramenko

Już mniej imponująca kwota 15500 rubli i co za tym idzie czwarte miejsce przypadło w udziałe złoto-jeleniemu ogierowi Djumali. Ten delikanej budowy czterolatek wyszedł na start dwa razy, raz wygrywając (Wstępna) i raz będąc czwartym (Federacji Rosyjskiej).

Djumali 2009 (Amuzgi - Dilemma), hod. i wł. Naib Idris Studfarm,
© A. Avramenko

Wśród trzylatków, stanowiących drugą w kolejności pod względem liczebności grupę, pierwsze miejsce przypadło ogierowi Polatgirei, który oprócz tego, że dzierży palmę pierwszeństwa wśród rocznika 2010, to dodatkowo wygrał najwięcej pieniędzy ze wszystkich koni startujących w tym roku w Piatigorsku. Mowa o 90000 rubli i czterech pierwszych miejscach w jednych z najważniejszych gonitwach sezonu (Derby, Absenta, Wielka Letnia, Zwycięstwa).

Polatgirei 2010 (Garant - Pandora), hod. Gurtbil Studfarm, wł. R.N. Minihanov
© A. Avramenko

Drugą pozycję zajęła, co niezmiernie mnie cieszy, klacz. Ogiery z reguły są silniejsze i często poza zasięgiem kobył, ale ta niepozorna na pierwszy rzut oka kasztanka nie jeden raz dała popalić chłopakom. Amudarya Nemo przecięła celownik jako pierwsza pięć razy (Oaks, Parizy, Nagroda na cześć oaksistki Ganii, Gul, IV grupy), raz jako druga (S.M. Budionnego) i raz czwarta (AATK), co stawia ją na czele najlepszych koni 2013 roku z sumą wygranych w wysokości 65000 rubli.

Amudarya Nemo 2010 (Desmal - Arizona Nemo), hod. Nemoshkalov Studfarm, wł. V.I. Sirotenko
© G. Gurko

Za Amudarią, z sumą 43100 rubli plasuje się ogier Dadonok. Jego dorobek w tym sezonie to 3xII miejsce (Derby, Absenta, Nagroda Otwarta) oraz 1xIII miejsce (S.M. Budionnego). Oprócz startów w Piatigorsku Dadonok ścigał się również w Krasnodarze, gdzie jego najlepszym rezultatem było uzyskanie czwartego miejsca w Nagrodzie Melekusha.

Dadonok 2010 (Dartai - Darina), hod. K.G. Zakariev, wł. M.K. Karachiev
© Krasnodar Hippodrome

Czwarte miejsce padło łupem Shakhina. Syn doskonałego reproduktora Shakhida wygrał 29900 rubli wygrywając raz (Gundogara), a dwa razy będąc na mecie drugim (Nagroda Otwarta, Zwycięstwa). Podobnie jak Dadonok, Shakhin biegał również w Krasnodarze, gdzie udało mu się dwa razy przeciąć celownik jako drugi w Nagrodach: Otwarcia i Derby.

Shakhin 2010 (Shakhid - Angara), hod K.G. Zakariev, wł. KSK Uspenskiy
© Artur Baboev

Najmłodsza część piatigorskich skakunów jest jednocześnie najliczniejsza, gdyż w ciągu całego sezonu ścigało się ponad pół setki dwulatków. Ranking wysokości wygranych może wiele powiedzieć na temat tego, które z nich zawojują przyszły sezon.

Najwięcej pieniędzy dla swych właścicieli w gronie koni dwuletnich wygrały klacze. Na szczycie podsumowania widnieje stawropolska Paseka, z sumą wygranych 43800 rubli (2xI - Wielka Nagroda, IV grupy; 2xII - Oktavy, IV grupy; 1xIV - Pazilli), a tuż za nią tej samej hodowli, ale należąca do KSK Uspenskiy, kara, demoniczna za sprawą czarnej jak smoła sierści i rybiego oka Ritmika - 39500 rubli (4xI - im. Shamboranta, Oktavy, Pazilli, Wiosenna; 1xIII - im. Cherkezovej).

Paseka 2011 (Paikend - Paltagul), hod. i wł. Stavropol Studfarm, 
© A. Avramenko

Ritmika 2011 (Piastr - Rosinka), hod. Stavropol Studfarm, wł. KSK Uspenskiy
© Artur Baboev

Dwa kolejne miejsca trafiły do młodych ogierów. Trzeci, z sumą 23500 rubli jest Piruet. Kary syn Murgaba może pochwalić się dwoma drugimi miejscami w Nagrodach: Wielkiej oraz Próbnej, a także dwoma czwartymi miejscami w Nagrodach: Everdy Teleke i Letniej.

Piruet 2011 (Murgab - Prokaznitsa), hod. Stavropol Studfarm, wł. KSK Uspenskiy
© A. Baboev

Czwarty natomiast, uplasował się ogier Khrustal, co daje cztery czołowe dwulatki 2013 roku wyhodowane przez Alexandra Klimuka. Pozazdrościć! :-)
Khrustal zarobił 20750 rubli, dzięki dwóm wygranym wyścigom - Nagroda na cześć Dnia Metalurga i Nagroda na cześć Wystawy Koni w Kijowie 1913 r. Przyczyniło się też do tego trzecie miejsce w Nagrodzie im. G.A. Mazana.

Khrustal 2011 (Piastr - Khodjali), hod. i wł. Stavropol Studfarm;
© A. Avramenko

W powyższym zestawieniu najlepiej zarabiających koni, wśród hodowców na czoło wysuwa się Stawropolskiy Konnyi Zawod z sześcioma końmi, następnie K.G. Zakariev z dwoma oraz stadniny: Privolnoe, Naib Idris, Gurtbil i Nemoshkalova - po jednym koniu.

Wsród właścicieli koni z czołowych miejsc, pierwsze miejsce należy do KSK Uspenskiy (4 konie), drugie - ex aequo - Stawropolskiy KZ i V.I. Sirotenko (po 2 konie), a po jednym koniu zanotowali: R.A. Radjabov, stadnina im. Naiba Idrisa, R.N. Minnikhanov i M.K. Karachiev.

Jak przekłada się to na łączną sumę wygranych pieniędzy przez konie poszczególnych hodowców, widać poniżej. Najwięcej zarobiły konie wyhodowane przez Stawropolskiy Konnyi Zawod.

1. Stavropol (Zhemchug, Rapid, Sukhty, Dozor, Yarkinai, Prikaz, Al Sona, Paseka, Ritmika, Piruet, Khrustal, Rakhman, Pallada, Pina, Gastrol, Omar Guli, Yazdursun, Yakhta, Khortitsa, Nurberdykhan, Gorganch Khon) - 342600 rubli
2. K.G. Zakariev (Darbazan, Shamhal, Dadonok, Shakhin, Adanji, Kiurdamir, Damirbek, Admir, Balkhar, Gaidarli, Adjana, Darbazan) - 193250 rubli
3. Gurtbil Studfarm (Djugara, Polatgirei, Temirkhan) - 110200 rubli
4. Nemoshkalov Studfarm (Amudarya Nemo, Atagi Nemo, Georgina Nemo, Kongres Nemo) - 84500 rubli
5. Privolnoe (Patron) - 79750 rubli
6. Naib Idris (Djumali, Almaskhan, Diger, Kaida, Giper, Petrol, Gunker, Gadjimar) - 68750 rubli
7. Djaparov Brothers (Magas, Gubden, Daradja, Alarda) - 31050 rubli
8. Dagestan Studfarm (Aragus, Ahadar) - 25800 rubli
9. Argamak Studfarm (Sapalak Kan, Sogap Kan, Tagma Kan, Paman Kan) - 23000 rubli
10. V.I. Sirotenko (Fokus, Asparkh, Atlant, Kaguda, Gedeon, Antara) - 22550 rubli
11. Shael Studfarm (Aimesei Shael) - 17100 rubli
12. Tarki Tau Studfarm (Demir Tau, Mansura, Shagri) - 14800 rubli
13. A. Abdulaev (Gafiz) - 10500 rubli
14. G.M. Isaev (Saparbek, Karadari) - 9450 rubli
15. Tsitadel Derbent Studfarm (Salamat Kala, Fason Kala) - 7200 rubli
16. Shakh Teke Studfarm (Gudrat Shakh, Gudjur Shakh) - 6800 rubli
17. Gorolov Ulubi Studfarm (Angida) - 3000 rubli
18. Akhal Studfarm (Magma) - 3000 rubli
19. Akhal-Teke MiD Studfarm (Sherkhan MiD) - 3000 rubli
20. I. Musaev (Aminar) - 1800 rubli
21. D.M. Saidov (Shakhmilet) - 1200 rubli

Taka sama klasyfikacja, ale odnosząca się do właścicieli:

1. KSK Uspenskiy (Shakhin, Damirbek, Sapalak Kan, Ritmika, Piruet, Rakhman, Pallada, Sogap Kan, Georgina Nemo, Aimesei Shael, Tagma Kan, Paman Kan, Angida, Temirkhan) - 225700 rubli
2. Stavropol (Sukhty, Prikaz, Al Sona, Paseka, Hrustal, Pina, Gastrol, Omar Guli, Yazdursun, Yakhta, Khortitsa, Artakama, Nurberdykhan) - 145450 rubli
3. V.I. Sirotenko - (Amudarya Nemo, Fokus, Asparkh, Atlant, Kaguda, Gedeon, Magma, Antara) - 105300 rubli
4. R.N. Minnikhanov (Polatgirei) - 90000 rubli
5. Naib Idris (Djumali, Almaskhan, Diger, Kaida, Giper, Petrol, Gunker, Gadjimar) - 68750 rubli
6. K.G. Zakariev (Shamkhal, Adanji, Admir, Balkhar, Gaidarli, Adjana) - 64150 rubli
7. R.A. Radjabov (Magas, Alarda, Zhemchug) - 49500 rubli
8. M.K. Karachiev (Dadonok) - 43100 rubli
9. G.M. Isaev (Kiurdamir, Saparbek, Karadari) - 34550 rubli
10. Dagestan Studfarm (Aragus, Ahadar) - 25800 rubli
11. Djaparov Brothers (Gubden, Daradja) - 24100 rubli
12. Gurtbil Studfarm (Djugara) - 17200 rubli
14. V.V. Lebedev (Atagi Nemo, Kongres Nemo) - 13000 rubli
15. A. Abdulaev (Gafiz) - 10500 rubli
16. M.N. Karakotov (Darbazan) - 7500 rubli
17. Tsitadel Derbent Studfarm (Salamat Kala, Fason Kala) - 7200 rubli
18. Shakh Teke Studfarm (Gudrat Shakh, Gudjur Shakh, Mansura, Shagri) - 6800 rubli
19. Akhal-Teke Studfarm (Sherkhan MiD) - 3000 rubli
20. Uzbegim Studfarm (Gorganch Khon) - 3000 rubli
21. I. Musaev (Aminar) - 1800 rubli
22. D.M. Saidov (Shakhmilet) - 1200 rubli

byle do wiosny! :-)
© Krasnodar Hippodrome

piątek, 4 października 2013

Piatigorsk 2013 - 20. dzień wyścigowy.

Kolejny sezon wyścigowy przeszedł do historii. 20 niedziel z gonitwami za nami. W "tę ostatnią niedzielę" września odbył się tylko jeden wyścig dla koni achał-tekińskich. Dwulatki pobiegły w gonitwie II grupy.


29/09/2013 r.

© A. Avramenko

Gonitwa nr 2
Nagroda Everdy Teleke (II gr.)
dwuletnie konie achał-tekińskie
dystans: 1600 m, suma nagród: 15000 rubli

Balkhar

1 (1) og. BALKHAR (Asteroid - Gulbakhar), hod. i wł. K.G. Zakariev; 2:05.40
2 (2) kl. PALLADA (Piastr - Partlama), hod. Stavropol Studfarm, wł. KSK Uspenskiy; 2:06.48
3 (4) og. SAPARBEK (Pugach - Sundja), hod. i wł. G.M. Isaev; 2:07.48
4 (3) og. PIRUET (Murgab - Prokaznitsa), hod. Stavropol Studfarm, wł. KSK Uspenskiy; 2:09.18
5 (5) kl. FAGENIYA (Galar - Falina), hod. i wł. K.G. Zakariev; 2:12.68

W następnym poście podsumowanie sezonu, czyli kto był najlepszy i ile na tym zarobił. ;-)